Jungtinės Karalystės karališkoji pediatrijos ir vaikų sveikatos kolegija atsisakė pieno mišinių gamintojų finansinės paramos
Kūdikių ir mažų vaikų žindymas skatina jų jutiminę ir pažintinę raidą, sumažina infekcinių, alerginių ir lėtinių ligų bei komplikacijų riziką, mirtingumą. Įvertinusios šiuos privalumus ir naudą, PSO ir UNICEF rekomenduoja išimtinai žindyti visus kūdikius pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius ir tęsti žindymą iki vaikui sukaks 2-eji ir ilgiau. Tačiau motinos, susidūrusios su žindymo problemomis ar išorinės aplinkos poveikiu, neretai pasirenka nežindyti savo vaikų. Vienas iš svarbiausių neigiamų veiksnių yra pieno mišinius gaminančių kompanijų įtaka. Itin jautri pirmakarčių ir žemesnį išsilavinimą turinčių motinų grupė, kuri linkusi priimti šališką ir neteisingą informaciją jos kritiškai neįvertinusi. Įrodyta, jog kūdikių maitinimas pieno mišiniu mažina žindymo teikiamą naudą vaiko sveikatai ir eikvoja finansinius resursus.
Nepaisant 1981 m. priimto Tarptautinio motinos pieno pakaitalų rinkodaros kodekso, sveikatos priežiūros įstaigose ir kitose su naujagimio sveikata bei žindymu susijusiose institucijose bei renginiuose yra dalijami nemokami pieno pakaitalų mėginiai. 2015 m. ,,International Breastfeeding Journal“ paskelbtame straipsnyje teigiama, kad pieno mišinius gaminančių kompanijų pelnas ir pardavimai sparčiai auga, ypač Azijoje, Lotynų Amerikoje ir Europos rytinėje dalyje, o tam didelę reikšmę turi motinos pieno pakaitalų gamintojų ryšiai su sveikatos priežiūros specialistais. Yra žinoma, kad Amerikos pediatrų asociacija, Europos vaikų gastroenterologijos, hepatologijos ir mitybos draugija (ESPGHAN) iš šių kompanijų gauna finansavimą konferencijoms, seminarams, tyrimams. 2019 m. vasarį ,,The Lancet“ žurnale paskelbta, kad Jungtinės Karalystės karališkoji pediatrijos ir vaikų sveikatos kolegija nusprendė nebepriimti pieno mišinius gaminančių kompanijų paramos: „Dabar tinkamiausias laikas nutraukti bet kokius ryšius tarp pieno pakaitalų gamintojų ir pediatrų organizacijų ir apsaugoti žindančias mamas nuo šališko ir nesąžiningo išorinės aplinkos poveikio“.
Paruošė Julija Rutenbergė Galumbauskienė, LLŽKA narė
Komentarų nėra.