COVID-19. PSO rekomendacijos medicinos personalui dirbančiam su žindyvėmis ir žindomais kūdikiais

Pasaulio sveikatos organizacijos gairėse, kaip valdyti ūmią kvėpavimo takų infekciją, kai įtariama naujo koronaviruso (nCoV) liga, išskirtos specialios rekomendacijos medikams, dirbantiems su žindyvėmis ir žindomais kūdikiais.

  • Kūdikiai, gimę motinoms, kurioms įtariama, tikėtina ar patvirtinta COVID-19, turėtų būti žindomi (!) arba maitinami pagal standartines kūdikių maitinimo rekomendacijas, laikantis būtinų infekcijos prevencijos ir kontrolės atsargumo priemonių.
  • Kaip ir visais patvirtintais ar įtariamais COVID-19 atvejais, motinos, kurioms yra pasireiškę simptomai ir kurios maitina krūtimi arba taiko oda su oda kontaktą ar kengūros metodą, turėtų laikytis kvėpavimo / kosėjimo higienos, įskaitant maitinimo metu (pvz., kvėpavimo takų infekcijos simptomus turinti motina būdama šalia vaiko turėtų naudoti medicininę kaukę), plauti rankas prieš ir po kontakto su vaiku, taip pat reguliariai valyti ir dezinfekuoti paviršius, su kuriais kontaktavo simptomus turinti motina.
  • Visoms nėščioms moterims ir motinoms su kūdikiais bei mažais vaikais turėtų būti teikiamos konsultacijos apie žindymą, pagrindinė psichosocialinė pagalba ir praktinė pagalba maitinimo srityje, nesvarbu, ar joms, jų kūdikiams ir mažiems vaikams įtariama ar patvirtinta COVID-19 infekcija.
  • Tais atvejais, kai sunki motinos, sergančios COVID-19 ar patiriančios kitas komplikacijas, liga neleidžia jai rūpintis savo kūdikiu arba neleidžia tęsti tiesioginio žindymo, motinos turėtų būti skatinamos ir palaikomos, kad galėtų ištraukti pieną, o kūdikiui saugiai sugirdyti motinos pieną, laikantis tinkamų infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonių.
  • Motinoms ir kūdikiams turėtų būti suteikta galimybė likti kartu ir taikyti odos su oda kontaktą, kengūros metodą bei likti kartu vienoje patalpoje visą dieną ir naktį, ypač iškart po gimimo, kai inicijuojamas žindymas, neatsižvelgiant į tai, ar joms, ar jų kūdikiams įtariama, tikėtina arba patvirtinta COVID-19 infekcija.

Parengė Daiva Šniukaitė, IBCLC.

2020.03.17

Parengta pagal PSO rekomendacijų sąrašą „Clinical management of severe acute respiratory infection when novel coronavirus (nCoV) infection is suspected: Interim guidance“ : https://www.who.int/publications-detail/clinical-management-of-severe-acute-respiratory-infection-when-novel-coronavirus-(ncov)-infection-is-suspected

Komentarų nėra.

Parašykite komentarą