Profesinio elgesio kodeksas Tarptautinės laktacijos konsultantų egzaminuotojų tarybos patvirtintiems konsultantams (IBCLC)
Galioja : nuo 2011 m. lapkričio 1 d.
Keičia : Etikos kodeksą IBCL konsultantams, 2004 m. gruodžio 1 d.
Tarptautinė laktacijos konsultantų egzaminuotojų taryba ( angl. The International Board of Lactation Consultant Examiners®, IBLCE) yra pasaulio institucija, kuri sertifikuoja laktacijos ir žindymo priežiūros specialistus.
IBLCE buvo įkurta siekiant apsaugoti visuomenės sveikatą, gerovę ir saugumą, suteikiant tarptautiniu mastu pripažintas laktacijos ir žindymo priežiūros žinias IBLCE egzamino metu. Sėkmingai išlaikę egzaminą kandidatai tampa Tarptautinės Tarybos sertifikuotais laktacijos konsultantais (toliau -IBCLC arba IBCL konsultantas).
Esminė IBCLC pareigos apsaugoti mamas ir vaikus dalis yra Tarptautinio motinos pieno pakaitalų reklamos kodekso (angl. the International Code of Marketing of Breast-milk Substitutes) ir vėlesnių susijusių Pasaulinės Sveikatos Organizacijos rezoliucijų laikymasis.
· Jugtinių Tautų vaiko teisių konvencijoje
· Jungtinių Tautų konvencijoje dėl visų formų diskriminacijos prieš moteris panaikinimo (12 Straipsnis)
· Medicinos specialybių organizacijų Tarybos (angl. Council of Medical Specialty Societies) Bendradarbiavimo su įmonėmis kodekse.
Kad turėtų kuo vadovautis savo profesinėje veikloje, visų IBCL konsultantų ir visuomenės, kuriai jie tarnauja, interesas yra Profesinio elgesio kodeksas, kuris:
• Informuoja tiek IBCL konsultantus , tiek visuomenę apie minimalias priimtino elgesio normas ;
• Iliustruoja įsipareigojimus, kurių tikimasi iš IBCLC kvalifikaciją turinčių asmenų;
• IBCL konsultantams suteikia pagrindus jų esminių pareigų atlikimui.
•Tarnauja kaip pagrindas sprendimams dėl įtariamo netinkamo elgesio .
2. IBCL konsultantai turi visa apimtimi vadovautis IBLCE Drausmės procedūromis.
3. CPC tikslams “deramas stropumas” reiškia IBCLC pareigą laikytis prideramo atsargumo normų, atliekant bet kokį veiksmą, kuris numanomai galėtų padaryti žalą kitiems.
4. Terminas “intelektualinė nuosavybė” (2.5 principas) yra susijęs su autorinėmis teisėmis (taikomomis spausdintiems arba elektroniniams dokumentams, rankraščiams, fotografijoms, skaidrėms ir iliustracijoms), prekių ženklais, paslaugų bei sertifikavimo ženklais ir patentais.
5. Teiginio „susilaikyti nuo bet kokios informacijos atskleidimo“ (3.1 Principas) išimtis reiškia, jog iki būtino lygio IBCL konsultantai gali atskleisti tokią informaciją tam kad :
a) Laikytis įstatymo, teismo nutarties, administracinės tvarkos ar šio CPC;
b) apsaugoti klientą, konsultuojantis su atitinkamais asmenimis ar subjektais, galinčiais imtis būtinų veiksmų, kai IBCLC pagrįstai mano, kad klientas negali veikti adekvačiai savo ar savo vaiko interesams, ir tokiu būdu atsiranda žalos pavojus;
c) iškelti ieškinį arba vykdyti gynybą IBCL konsultanto ar kliento vardu, arba apsiginti, kai yra iškelti kriminaliniai kaltinimai ar civilinis ieškinys prieš IBCL konsultantą dėl elgesio, susijusio su klientu; arba
d) atsakyti į kaltinimus, vykstant procesiniams veiksmams dėl IBCL konsultanto suteiktų paslaugų klientui.
6. “Piktnaudžiavimas” apibrėžia veiksmą, kuris yra teisėtas, bet atliktas netinkamai , tuo tarpu kai “nusižengimas” apibrėžia neteisėtą veiksmą.
1. Suteikti paslaugas, kurios apsaugo , skatina ir remia žindymą
2. Veikti su deramu stropumu
3. Saugoti klientų konfidencialumą
4. Pateikti pilną ir tikslią ataskaitą kitiems kliento sveikatos priežiūros komandos nariams
5. Priimti nepriklausomus sprendimus ir vengti interesų konflikto
6. Išlaikyti asmeninę vertybių sistemą
7. Laikytis profesinių standartų, kurių tikimasi iš IBCLC
8. Laikytis IBLCE drausminių procedūrų.
IBCL konsultantai yra asmeniškai atsakingi už savo veiksmų atitikimą CPC tam kad būtų apsaugoti klientų interesai ir pateisintas visuomenės pasitikėjimas.
1.1 Vykdyti profesinius įsipareigojimus, dirbant su motinomis tam kad pasiekti jų žindymo tikslus.
1.2 Siekiant patenkinti klientės individualius poreikius , suteikti priežiūrą, kuri yra kultūriškai priimtina ir pagrįsta geriausiais turimais įrodymais.
1.3 Suteikti pakankamą ir tikslią informaciją , kuri leistų klientui priimti tinkamą sprendimą.
1.4 Perteikti tikslią, pilną ir objektyvią informaciją apie komercinius produktus (žr. Principą 7.1).
1.5 Pateikti informaciją be asmeninio šališkumo.
2.1 Veikti savo kompetencijos ribose.
2.2 Bendradarbiauti su kitais kliento sveikatos priežiūros komandos nariais tam kad būtų suteikta vieninga ir visapusiška priežiūra.
2.3 Būti atsakingam ir atskaitingam už asmeninį elgesį ir veiklą.
2.4 Paklusti visiems galiojantiems įstatymams, įskaitant ir tiems, kurie reglamentuoja laktacijos konsultantų veiklą.
2.5 Gerbti intelektinės nuosavybės teises.
3.1 Susilaikyti nuo bet kokios informacijos , įgytos vykdant profesinių veiklą, atskleidimo, išskyrus informacijos atskleidimą kitam kliento sveikatos priežiūros komandos nariui ar kitam asmeniui, ar subjektui, kuriems klientas suteikė specialų leidimą, bei atvejais, nustatytais CPC Sąvokų ir aiškinimų dalyje.
3.2 Susilaikyti nuo mamos ir jos vaiko fotografavimo, audio ar video įrašų bet kokiais tikslais, nebent mama davė išankstinį rašytinį sutikimą savo ir savo vaiko vardu.
4.1 Prieš pradėdamas konsultaciją gauti kliento sutikimą dalintis klinikine informacija su kitais kliento sveikatos priežiūros komandos nariais.
4.2 Informuoti atitinkamą asmenį ar instituciją jei atrodo, kad iškyla grėsmė kliento ar kolegos sveikatai ar saugumui, atitinkamai su Principu 3.
5.1 Pranešti apie kiekvieną esamą ar menamą interesų konfliktą, įskaitant finansinį suinteresuotumą tiesiogiai susijusiomis prekėmis ar paslaugomis, ar organizacijomis, kurios tiekia tiesiogiai susijusias prekes ar paslaugas.
5.2 Užtikrinti, kad komerciniai sumetimai neįtakotų profesinių sprendimų.
5.3. Savo noru pasitraukti iš profesinės veiklos , jei IBCLC turi fizinę ar proto negalią, kuri gali būti žalinga klientams.
6.1 Elgtis sąžiningai ir teisingai kaip sveikatos priežiūros specialistas.
6.2 Savo noru pasitraukti iš profesinės veiklos, jei IBCLC įsitraukė į piktnaudžiavimą narkotinėmis medžiagomis, galintį turėti įtakos IBCLC veiklai.
6.3 Elgtis su klientais nešališkai, nepaisant amžiaus, etninės priklausomybės, tautinės kilmės, šeimyninio statuso, religijos ar seksualinės orientacijos.
7.1 Veikti ribose, apibrėžtose šiuo CPC.
7.2 Visuomenei ar kolegoms suteikti tik tikslią informaciją apie laktacijos konsultanto teikiamas paslaugas
7.3 Leisti naudoti IBCL konsultanto vardą siekiant patvirtinti, jog laktacijos konsultanto paslaugos buvo atlygintos tik tada, kai IBCLC suteikė tas paslaugas.
7.4 Naudoti akronimus “IBCLC” ir “RLC” ar pavadinimus “Tarptautinės tarybos sertifikuotas laktacijos konsultantas bei “Registruotas laktacijos konsultantas” tik tada, kai sertifikatas yra galiojantis, ir tik tokiu būdu, kokiu įgalioja IBLCE.
8.1 Visiškai laikytis IBLCE Etikos ir drausmės procedūrų.
8.2 Sutikti, kad šio CPC pažeidimas apima ir tokius atvejus, kai:
8.2.1 IBCLC yra nuteisiamas dėl nusikaltimo pagal galiojantį įstatymą, kai pagrindinis nusikaltimo objektas buvo su laktacijos konsultanto veikla siejamas nesąžiningumas, šiurkštus aplaidumas ar neteisėtas elgesys.
8.2.2 IBCLC yra nubaustas valstybės, srities ar kito valdymo lygmens institucijos, ir bent vienas iš bausmės pagrindų yra kuris šio CPC principas, arba bent iš esmės jį atitinka.
8.2.3 Kompetentingas teismas, licencijavimo taryba, sertifikavimo taryba ar vyriausybinė institucija nustatė, kad IBCLC piktnaudžiavo ar nusižengė, vykdydamas veiklą, tiesiogiai susijusią su laktacijos konsultavimu.